A holisztika olyan szemléletmód, mely szerint az egész nem azonos a részek összegével, hanem több annál, egy új minőség, melyben a részek csakis az egészhez való viszonyukban nyernek értelmet.
A holisztikus szemléletű gyógyító az embert teljes egészében vizsgálja, célja az ember, mint testi-lelki-szellemi egység egészségének helyreállítása és fenntartása.
A betegségek pszichés hátterének jelentőségét Európában Hippokratész óta, Indiában és Kínában évezredek óta, mint a gyógyítás egyik alapvető szempontját ismerték.
Rudolf Steiner, az antropozófia atyja szerint a gyógyítás nem technika, hanem a beteg gyógyulási folyamatának szellemi, lelki, fizikai támogatása, az embernek a világ rendjébe való visszaillesztése.
Dr. Edward Bach az embert egészében szemlélő filozófiája éppoly tiszta és egyszerű, mint gyógyító módszere a virágterápia. Szellemi rokonságot érzett Hippokratésszal, Paracelsusszal és Hahnemann-nal. Hitük szerint nincsenek betegségek, csak beteg emberek.
A lényeg tehát a test-lélek-szellem hármasának kiegyensúlyozott, harmonikus működése, belső összhangja, és békés együttélése a világgal. Hogy ezt milyen módszerrel sikerül elérni, az az egyéni beállítottság, nyitottság függvénye.
Tanulj meg kapcsolatot teremteni a valódi önmagaddal, ismerd meg és fogadd el a lelki működéseidet, és azok hatásait a testedre! Gyógyulásodhoz nincsen szükség feltétlenül tanácsadói segítségre. A természethez való kapcsolódás és a rendszeres énidő, azaz az önmagadra szentelt minőségi idő, bizonyos esetekben a pihenés, más esetekben éppen a sport, megfelelő támogatás lehet.
Kép: Karácsony Luca – @luca.creationss